Gorila v spojení s korupciou na súdoch

Autor: Michal Andrej Molnár | 23.1.2012 o 14:40 | (upravené 23.1.2012 o 15:01) Karma článku: 5,11 | Prečítané:  1220x

Jeden nemenovaný človek štátnej správe menuje sudcov do funkcie a preto by sa očakávalo aj ich odvolávať, keď dostane od občanov podnet, že sudcovia rozhodujú so zlým úmyslom. Žaloby na ochranu osobnosti ako prostriedok ochrany ľudských práv, to bola téma ďalšieho pokračovania novej internetovej televíznej relácie KONTRA. Ako inak si možno vysvetliť nespravodlivé rozhodnutia súdov, v ktorých sa porušujú jasné pravidlá, ako rozhodovanie so zlým úmyslom samotných sudcov. Dokedy si to necháme, záleží len na nás poškodených občanoch.

Z relácie vyplynulo, že aplikačná prax na ochranu osobnosti naráža na tri druh problémov. Po prvé je to ľubovôľa pri výklade zákona samotnými súdmi, o čom svedčí aj viacero sťažností na ústavný súd. Druhý problém je problém subsidiarity, to znamená, že ústavný súd môže o porušení ľudských práv rozhodovať až vtedy, ak o nich už nemôže rozhodovať všeobecný súd, čo častokrát samotní sudcovia zamlčujú. A tretím problémom je neexistujúca kultúra ľudských práv v našej spoločnosti, to znamená chaos v názvosloví jednotlivých výkladov a neexistencia osvety ohľadne ochrany ľudských práv.

Toto spôsobuje, že verejná mienka nemá predstavu o ochrane ľudských práv a žiaľ, vo viacerých prípadoch sudcovia so zlým úmyslom rozhodujú nespravodlivo a vyhovárajú sa na nedostatok právomoci pri rozhodovaní o ľudských právach. Častou výhovorkou je aj názor súdu o nedostatku naliehavého právneho záujmu alebo pasívnej legitimácie.

Nie je mysliteľné, aby sa 21 rokov po tzv. „nežnej revolúcii“ stále hovorilo len o tom, že boj za spravodlivosť sa neskončil, alebo, že ľudia si zaslúžia istoty.  Zlé úmysly sudcov pri rozhodovaní nie sú nikým riešené, zrejme preto, lebo kauza Gorila má širší rozmer než sa prezentovalo v tlači. Korupcia na súdoch má oveľa väčšie rozmery než špička ľadovca.

Relácia je zaujímavá najmä z pohľadu kladenia otázok kontrovačom, ktorý provokuje hosťa k čo najlepšiemu výkladu praxe. Niet zodpovednosti bez vopred vymedzeného trestu. Keby prezident, ktorý menuje sudcov do funkcie, chcel aj konať v mene spravodlivosti, nielen šíriť slogan: „oneskorená spravodlivosť nie je spravodlivosť“, tak by mal verejne vyhlásiť, že každého sudcu vyzlečie z talára, ak sa preukáže jeho zlý úmysel pri rozhodovaní o ochrane ľudských práv a základných slobôd garantovaných Dohovorom a aplikovaných do nášho právneho systému cez ústavný článok 154c.

Keby som bol ja prezidentom a navyše volený ľudom, tak by som neváhal a takéto vyhlásenie by som urobil a zaviedol by som aj osobitný poradný zbor dohľadu nad spravodlivosťou. Lenže na Slovensku je všetko inak, sľuby sa sľubujú pred voľbami aby sa……

Pozri reláciu Kontra a zapoj sa!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?