Mali sme sa brániť? - VI. časť

Autor: Michal Andrej Molnár | 31.8.2011 o 19:53 | (upravené 21.10.2011 o 15:28) Karma článku: 6,01 | Prečítané:  1578x

Mali sme sa v septembri 1938 brániť proti nacistickej agresii alebo nie? Mali sme šancu na úspech? Aké následky by malo naše rozhodnutie brániť sa? Zachránilo by niečo, alebo by vyvolalo ešte väčšie utrpenie? V tejto šiestej článku budú zhrnuté všetky fakty a skutočnosti do jedného celku, aby tak bolo možné  kvalifikovane odpovedať na otázku.

Opakovanie je matkou múdrosti a preto si ešte raz zhrňme všetky superlatívy a defízy československej armády v otázkach kvality a kvantity výzbroje vojakov, techniky a výšky výcviku a morálky:

  • Československá armáda v čase podpísania Mníchovskej dohody disponovala 1,1 miliónmi vojakov,Československé motorizované vojsko nemecká stála armáda počítala približne rovnaké množstvo bojovníkov. V prípade všeobecnej mobilizácie v Nemecku by Wehrmacht získal dvojnásobnú početnú prevahu. V prípade mobilizácie v Maďarsku, Poľsku a v Rumunsku, v Juhoslávii by miska váh zostala na rovnakom podieli.
  • V kvalite pechotnej výzbroje mierne československá armáda prevyšuje svojich protivníkov najmä vďaka moderným ľahkým a ťažkým guľometom.
  • Vo výcviku a morálke československé pozemné vojsko výrazne prevyšuje svojich protivníkov.
  • V množstve delostreleckých hlavní vedie s dvojnásobnou prevahou nemecká armáda, zatiaľ čo výzbroj československého delostrelectva je výkonnejšia.
  • Československí vojaci na útoku s tankami vz. 35Vo veľkosti tankového vojska so 6-násobnou prevahou jednoznačne vedie nemecká armáda, zatiaľ čo v pancierovaní a vo výzbroji tankov s mílovým náskokom vedie československá strana.
  • V kvantite stíhačiek vedie s trojnásobným náskokom Luftwaffe, zatiaľ čo v kvalite strojov vedie československá strana.
  • Ako v množstve, tak aj v kvalite vedie nemecké bombardovacie letectvo voči svojmu československému protivníkovi.Československé Avie B-534
  • Vo výcviku pilotov jednoznačne československé letectvo prevyšuje svojich nepriateľov.
  • Nemecká armáda trpí nedostatkom zásob, v prípade vojny existujú pre pozemné vojsko zásoby munície len na dva týždne bojov a Luftwaffe disponuje zásobami paliva a munície len na jeden týždeň plného nasadenia. ČSR naproti tomu má v skladoch uložené zásoby ako pre pozemné vojsko, tak aj pre letectvo na niekoľko mesiacov bojov.

 

Československá armádaZatiaľ sa teda dá povedať, že na strane ČSR a jej spojencov sa nachádzajú všetky kvalitatívne výhody, zatiaľ čo na strane fašistických mocností ležia všetky kvantitatívne prednosti. Nie je ani pravda, že v prípade vojny v októbri 1938 by Československo ostalo bez cudzej pomoci a ocitlo sa pod útokom na celej hranici, spojenecké Rumunsko, Juhoslávia a ZSSR by mu prišlo na pomoc. Teda aj v prípade strategického rozpoloženia bojového poľa je možno povedať, že ako Československo je obkľúčené nepriateľmi, tak aj Maďarsko a čiastočne aj Poľsko sa nachádzajú v ošemetnej strategickej situácii. Nemecká ríša sa vďaka zrade spojencov môže plne venovať svojim útočným operáciám. Vzhľadom na geopolitickú strategickú situáciu Poľska a Maďarska by sa ČSR pravdepodobne ocitlo pod zúrivým a nebezpečným útokom len na nemeckej hranici, keďže tí by sa museli brániť veľmi nebezpečným útokom spojencov ČSR. Pri registrácií kvalít znepriatelených armád sa teda zatiaľ jedná o vyrovnaný súboj.

 

  • Československé pohraničné opevnenieRozhodujúci činiteľ na konci líčenia bude opevnenie. Na rozdiel od Maginotovej línie v prípade československého pohraničného opevnenia žiadne medzery, ktorými by mohlo dôjsť k strategickému obchvatu, neexistujú. Ako nemecké, tak ani poľské a maďarské tankové vojsko nie je schopné vzhľadom na nedostačujúce pancierovanie svojich tankov preraziť československé opevnenie. Nemecké letectvo nie je schopné jednak pre maskovanie, potom pre nedostatok munície narušiť či vážne poškodiť opevnenú obranu. Prielom opevnenia pomocou pechoty je vzhľadom na len dvojnásobnú početnú prevahu veľmi nepravdepodobný.

 

 

Ťažké opevnenieZ týchto skutočností teda jednoznačne vyplýva, že v prípade vojny v októbri 1938 a útoku nemeckej armády podľa pôvodného plánu Fall Grün by došlo k masívnym stratám na nemeckej strane najmä v tankovom a pechotnom vojsku, zatiaľ čo na oblohe by prebiehal vyrovnaný súboj. Poľsko a Maďarsko by vzhľadom na ešte väčšiu zastaralosť výzbroje a výstroje armády a zapojenie našich spojencov Rumunska, Juhoslávie a ZSSR do vojny boli rýchlo porazené. Vojna by sa pravdepodobne buď skončila úspešným pučom generality a popravou Hitlera v priebehu niekoľkých týždňov od jej vypuknutia, alebo uzavretím mieru v priebehu niekoľkých mesiacov od prvého výstrelu, v oboch prípadoch by ale došlo k následnému pádu nacistickej oligarchie v dôsledku vojenskej porážky a žiadna ďalšia expanzia Nemeckej ríše a fašistickej agresie by sa nekonala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?