Mali sme sa brániť? - III. časť

Autor: Michal Andrej Molnár | 17.8.2011 o 14:05 | (upravené 21.10.2011 o 15:10) Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1647x

30. september 1938. Osudný dátum pre obyvateľov Československej republiky, celej Európy ako aj pre mier a slobodu celého ľudstva. O nás bez nás. Mocnosti Osi si za pomoci bývalých spojencov ČSR; Francúzska a Veľkej Británie, vyuzurpujú opevnené pohraničie - územie Sudet, ktoré im neskôr umožní obsadiť Československo, zmocniť sa jeho armádnej výzbroje a priemyslu a poskytne tak fašistom schopnosť spustiť vražednú hru Druhej svetovej vojny. Tento blog si kladie za úlohu objasniť všeobecne neznáme okolnosti, ktoré predznamenali vypuknutie najdesivejšej vojny v dejinách ľudstva a ukázať schopnosti československej armády v prípade eventuálnej obrany v dňoch po podpísaní Mníchovskej dohody. Tento blog Vám až do konečnej časti nebude vnucovať žiadny názor, len uvádzať dostupné informácie a fakty, ktoré Vás majú doviesť k fundovanému laickému názoru k tejto historickej dileme.

Pokračovanie druhej časti, pre jej zhliadnutie kliknite sem: http://michalandrejmolnar.blog.sme.sk/c/273181/Mali-sme-sa-branit-IIcast.html

 

Propagačný leták WehrmachtuČasto sa objavuje predstava neporaziteľného nemeckého pešiaka, vyzbrojeného len tými najmodernejšími a najefektívnejšími zbraňami, no rovnako tak často, teda skoro vždy, je táto predstava vytvorená propagandou na míle vzdialená od skutočnosti. Nemecké pechotné vojsko bolo v roku 1938 z 99 % vyzbrojené opakovacou puškou Mauser 98 a dôstojníci nosili sekundárne pištole Luger, Nemeckí vojaci s opakovacími puškami Mauser 98obe tieto zbranev šak boli vyrábané ešte pred prvou svetovou vojnou. Wehrmacht mal vo svojich skladoch uložených 1,7 milióna kusov opakovacích pušiek, 370 tisíc kusov pištolí a rovnako tak disponoval 56 000 kusmi ľahkého guľometu MG 34. Pre členov elitnej výsadkovej divízie mal pripravených ešte 7 000 samopalov prvých verzií, MP 36 a MP 38. Napriek tomu, že tieto samopaly ponúkali obrovské zvýšenie v palebnej sile pechoty, vo výzbroji sa nachádzali v zanedbateľnom množstve, takže ich dopad na bojisku by bol omnoho menší než by si obdivovatelia nemeckého vojska predstavovali. (Zdroj: http://www.fronta.cz/dotaz/vyzbroj-csa-a-wehrmachtu-v-zari-1938)

Československí vojaci s puškami vz. 24 pri pochodeČeskoslovenské pechotné vojsko na druhej strane bolo z väčšej časti vyzbrojené skrátenými opakovacími puškami vz. 24, považovanými za najlepšie pušky systému Mauser vôbec. Ďalej sa vo výzbroji nachádzalo 34 557 ľahkých guľometov vz. 26, ktoré boli neskôr za vojny pod upraveným modelom Bren, najmä v britskom vojsku, veľmi rozšírené a obľúbené. Ďalej špeciálne opevnenie disponovalo 6 000 kusmi ťažkého guľometu vzor 37 a pechotné vojsko 3 000 kusmi ťažkého guľometu vz. 24, odvodeného od vodou chladeného guľometu spred prvou svetovou vojnou. V skladoch sa rovnako tak nachádzalo 207 000 kusov pištolí vz. 22 a vz. 24 a 1,5 milióna kusov ručných granátov, čo by spolu s primeraným množstvom zásob munície vydržalo na šesť mesiacov bojov. Československí vojaci s ľahkým guľometom vz. 26Aj množstvo skladovanej munície bolo vyhradené na podobný časový úsek. Do opakovacích pušiek sa v armádnych skladoch nachádzalo 424,9 miliónov kusov munície a v pohraničných bunkroch bolo uskladnených ďalších 141,7 miliónov kusov (Zdroj: http://www.fronta.cz/dotaz/pechotni-vyzbroj-csr). Československá armáda teda mala dostačujúce zásoby na niekoľkomesačný intenzívny boj a disponovala kvalitnou pechotnou výzbrojou.

Čo je ale často opomínaný a pre pravdivú analýzu možnej pravdepodobnosti úspechu nemeckej invázie veľmi dôležitý fakt, je skutočnosť, že v nemeckej armáde sa NEnachádzali dostatočné zásoby munície a potravín na boj dlhší než dva týždne (Zdroj: http://rok-1938.mypage.cz/thema/dulezite-informace/porovnani-ve-zkratce).

Dá sa teda v relatívnej miere povedať, že československý pešiak bol vyzbrojený modernejšími a lepšími zbraňami, zatiaľ čo nemeckí pešiaci mali svoje eso v rukáve v dvojnásobnej početnej prevahe.

Tiež sa často rozmýšla a hovorí o nemeckom pešiakovi ako o rodenom profesionálovi, chladnokrvným a bezchybným. O pešiakovi nemeckej armády sa najmä zásluhou médií vytvoril obraz skvele motivovaného a vycvičeného vojaka, ktorý vždy a všade podával výkony za dvoch nepriateľských vojakov. Pritom často býva aj v týchto subjektívnych ukazovateľoch pravda úplne opačná. 22. septembra 1938 sa konala demonštrácia pražského ľudu proti vtedajšej vláde, ktorá práve prijala podmienku odstúpiť sudetské pohraničie Nemeckej ríši. Generálny štrajk v Prahe proti prijatiu Hitlerových požiadaviek 22. septembra 1938Zúčastnilo sa jej 250 000 občanov a jasne vyjadrovala odhodlanosť národa brániť sa proti agresii zvonku. Po štrajku nasledoval pád vlády a ustanovenie úradníckej vlády pod vedením generála Syrového. Ten vyhlásil na nasledujúci deň všeobecnú mobilizáciu, ktorá bola do 5 (!) dní dokončená a aj tento naozaj krátky časový úsek jasne odzrkadľoval národné nadšenie a vysokú morálku vovnútri armády. Čo je ešte viac prekvapujúce, je skutočnosť, že len polovica sudetských Nemcov odmietla nastúpiť do armády a loajalita maďarských a rusínskych vojakov bola prekvapujúco vysoká (Zdroj: http://www.valka.cz/clanek_10654.html).

Vo Wehrmachte bola morálka u obyčajných vojakov a aj vo vyššom velení práve naopak všeobecne na nízkej úrovni, dôkazom toho sú aj výpovede nemeckých generálov pred Norimberským súdom o udalostiach pred Mníchovskou dohodou. Na súde poľný maršál Erich von Manstein vyhlásil: „Určite by sme zostali visieť na ich opevneniach. Ďakoval som vtedy Bohu za to, že sme nemuseli útočiť...“

V dňoch, kedy sa rozhodovalo o budúcnosti Európy a kedy sa vyvíjal čoraz väčší tlak na československú vladu, Ludwig Beck posielal Hitlerovi desiatky memorand o tom, že nemecká armáda nie je na boj s ČSR pripravena a že hrozí pravdepodobne porážka. Skupina významných generálov na čele s generálom Halderom a Wilhelmom Canarisom, veliteľom Abwehru, plánovala v prípade vyhlásenia vojny Československu vojenský puč s cieľom prevzatia moci, popravy Hitlera a následným uzavretím mieru. (Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Oster_Conspiracy)

wehrmachtĎalšou obrovskou dezinformáciou je všeobecne rozšírený omyl, že nemecká armáda v roku 1938 bola omnoho lepšie vycvičená. Aj toto je lož. V rokoch 1918-1935 bola služba v armáde obmedzená na dobu dvoch mesiacov, jednalo sa teda o úplne nedostatočný výcvik a jediní plnohodnotných vojaci, ktorých mohol Wehrmacht nasadiť, boli tí vojaci, ktorí nastúpili do služby po roku 1935, kedy bola znovu zavedená ročná povinná vojenská služba. V prípade Československa ale plnohodnotný päťtýždňový výcvik a ročná branná povinnosť existovala od jej vzniku a teda bol výcvik jej armády neporovnateľne lepší. Ak k tomu pripočítame neuveriteľné národné nadšenie, prirodzené navýšenie morálky postavením obrancu a vysokú morálku a motiváciu, v kvalite československá armáda jednoznačne prevyšovala svojho nepriateľa. (Zdroj: http://www.gamepark.cz/fall_grun_konec_ceskoslovenska_190686.htm)

Československí vojaci pri svojom opevnení pred osudnými udalosťamiZ týchto skutočností je jasné, že odhodlaním bojovať zo všetkých síl až do konca a ochotou položiť život za slobodu svojho národa, disponovala najmä československá strana. A to, ako dokladajú aj súčasníci svojimi výpoveďami a pamäte viacerách osobnosti, v extrémnej miere. Nadšenie, zúrivosť, odhodlanie, motivácia a loajalita ako v armáde, tak v širokých masách populácie sa vyskytovala v dňoch pred Mníchovom v takej miere, akú možno prirovnať len k všeobecnému odhodlaniu obyvateľov Spojeného kráľovstva v dobe rozhodujúcej leteckej bitky o Britániu.

 

Koniec tretej časti, pokračovanie nabudúce...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?