Mali sme sa brániť? - II. časť

Autor: Michal Andrej Molnár | 15.8.2011 o 22:49 | (upravené 17.8.2011 o 15:38) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1513x

30. september 1938. Osudný dátum pre obyvateľov Československej republiky, celej Európy ako aj pre mier a slobodu celého ľudstva. O nás bez nás. Mocnosti Osi si za pomoci bývalých spojencov ČSR; Francúzska a Veľkej Británie, vyuzurpujú opevnené pohraničie - územie Sudet, ktoré im neskôr umožní obsadiť Československo, zmocniť sa jeho armádnej výzbroje a priemyslu a poskytne tak fašistom schopnosť spustiť vražednú hru Druhej svetovej vojny. Tento blog si kladie za úlohu objasniť všeobecne neznáme okolnosti, ktoré predznamenali vypuknutie najdesivejšej vojny v dejinách ľudstva a ukázať schopnosti československej armády v prípade eventuálnej obrany v dňoch po podpísaní Mníchovskej dohody.

--- Pokračovanie prvej časti, ktorú nájdete tu: http://michalandrejmolnar.blog.sme.sk/c/273067/Mali-sme-sa-branit-I-cast.html ---

 

Dokončené československé opevnenie k 30.9.1938Jeden z hlavných argumentov, ktorý podporuje domnienku, že by Československo pri eventuálnej vojne s Nemeckou ríšou bolo rýchlo porazené, je tvrdenie, že pohraničné opevnenie nebolo súvislé, že pri hraniciach s Rakúskom dokonca žiadne nebolo atď... Takéto tvrdenie naozaj môže tvrdiť len niekto neznalý v téme, pretože: Československé pohraničné opevnenie malo jedine dve veľké medzery, a to na hranici s Poľskom a slovenským územím ČSR, ktoré bolo chránené vysokým pohorím, skoro neprekonateľným a nedobytným bez špeciálnych jednotiek, tzv. horských divízií, na hranici so spojeneckým Rumunskom a potom na dunajskej hranici s Maďarskom z dôvodu, že v tom čase nejestvovala technika schopná prepraviť ťažkú techniku cez taký veľtok ako bol Dunaj, ktorý navyše na hornom úseku bol lomený viacerými ostrovmi. (Zdroj: http://pevnosti.szm.com/, )

Ťažký objekt MJ-S 2 na Južnej Morave v čase mobilizácieŽiadne iné veľké medzery v opevnení nejestvovali. Anšlus Rakúska sa uskutočnil 12. marca 1938, teda necelých 7 mesiacov pred podpísaním Mníchovskej dohody a len úplný blbec by tento čas nevyužil na opevnenie tejto kritickej hranice, keďže úderom vedeným týmto smerom by mohlo dôjsť k rozdeleniu Československa na polovicu. Generálny štáb si bol veľmi dobre vedomý ohromnej strategickej dôležitosti tohto úseku, a preto do osudného dátumu v septembri tu bolo postavených 180 objektov vz. 36, 879 ľahkých Ľahký objekt vz. 36 v Šatove južne od Znojmaobjektov vz. 37 a na kritických smeroch dokonca 8 ťažkých pechotných zrubov.

Keďže vojsko zo správ spravodajského agenta plukovníka Moravca vedelo o tom, že na Južnej Morave má byť podľa plánu Fall Grun vedený hlavný úder nemeckej armády, pohraničné opevnenie na týchto úsekoch bolo postavené do ojedinelých troch obranných sledov! (Zdroj: http://www.fronta.cz/omyl/predvalecne-opevneni-na-hranici-s-rakouskem)

Ťažké opevnenie na hranici s MaďarskomPrielom na tomto úseku by teda pravdepodobne viedol skôr než k Blitzkriegu k tzv. Blitztodu, v preklade, nemecká armáda by si na trojsledovom opevnení, o ktorom ani nevedela, vylámala zuby. O niečo slabšie, ale tiež silné ľahké opevnenie doplnené ťažkými objektmi sa nachádzalo na Ostravsku, keďže tu mal byť vedený druhý hlavný úder nemeckej armády.

Rovnako tak existovalo aj súvislé a nepretržité opevnenie na hranici s Maďarskom, ťažké opevnenie sa nachádzalo na predmostí v Bratislave a v Komárne a inak sa tiahlo od Štúrova až po Chust neprerušované dvojsledové ľahké opevnenie.

Ľahké opevnenie v západnom ČeskuAby to bolo úplne jasné, na hraniciach s Nemeckom existovali medzery v betónovom opevnení len na Juhozápadnom Česku, ktoré boli vyplnené poľným opevnením a tzv. slabé miesta z pohľadu mapy na Führerovom stole boli v skutočnosti najsilnejšie opevnené úseky (Sliezsko a Južná Morava). Na hraniciach s Maďarskom naproti tomu stálo súvislé opevnenie a pokiaľ by vstúpilo do vojny, spojenecké Rumunsko, disponujúce trikrát väčším vojskom ako Maďarsko by ho dostalo medzi dva ohne. Čo sa týka Poľska, jeho útok na Československo by z jeho strany bol čistým bláznovstvom, keďže sme rovnako tak mali uzavretú spojeneckú zmluvu so Sovietskym Zväzom, ktoré s Poľskom susedilo. Politická situácia v septembri 1938Akcia z jeho strany teda nebola očakávaná. Aj keby sa tak stalo, jediné rovné územie a teda smer vhodný pre útok bolo Ostravsko, ktoré bolo opevnené súvislou čiarou ľahkých pechotných zrubov aj na hranici s Poľskom. Poľsko rovnako tak nedisponovalo žiadnym oceniteľným tankovým vojskom, jeho hlavnou obrnenou ponukou bolo 300 tančíkov TK3 s pancierom silným 4 mm, prestreliteľným obyčajným guľometom.

Aby boli čitatelia schopní plne oceniť vysokú bojovú hodnotu a premyslenú konštrukciu pohraničného opevnenia, odporúčam prečítať tento článok: http://military.cz/opevneni/lo.html

Otázkou kvality a schopností nemeckého tankového vojska a Luftwaffe sa budem zaoberať v ďalších častiach.


Koniec druhej časti, pokračovanie nabudúce...

 

 

 

Ľahké opevnenie v severnom Česku


Línia opevnenia v severných Čechách

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Ako Briti úspešne bojovali proti terorizmu

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?