Mali sme sa brániť? - II. časť

Autor: Michal Andrej Molnár | 15.8.2011 o 22:49 | (upravené 17.8.2011 o 15:38) Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1531x

30. september 1938. Osudný dátum pre obyvateľov Československej republiky, celej Európy ako aj pre mier a slobodu celého ľudstva. O nás bez nás. Mocnosti Osi si za pomoci bývalých spojencov ČSR; Francúzska a Veľkej Británie, vyuzurpujú opevnené pohraničie - územie Sudet, ktoré im neskôr umožní obsadiť Československo, zmocniť sa jeho armádnej výzbroje a priemyslu a poskytne tak fašistom schopnosť spustiť vražednú hru Druhej svetovej vojny. Tento blog si kladie za úlohu objasniť všeobecne neznáme okolnosti, ktoré predznamenali vypuknutie najdesivejšej vojny v dejinách ľudstva a ukázať schopnosti československej armády v prípade eventuálnej obrany v dňoch po podpísaní Mníchovskej dohody.

--- Pokračovanie prvej časti, ktorú nájdete tu: http://michalandrejmolnar.blog.sme.sk/c/273067/Mali-sme-sa-branit-I-cast.html ---

 

Dokončené československé opevnenie k 30.9.1938Jeden z hlavných argumentov, ktorý podporuje domnienku, že by Československo pri eventuálnej vojne s Nemeckou ríšou bolo rýchlo porazené, je tvrdenie, že pohraničné opevnenie nebolo súvislé, že pri hraniciach s Rakúskom dokonca žiadne nebolo atď... Takéto tvrdenie naozaj môže tvrdiť len niekto neznalý v téme, pretože: Československé pohraničné opevnenie malo jedine dve veľké medzery, a to na hranici s Poľskom a slovenským územím ČSR, ktoré bolo chránené vysokým pohorím, skoro neprekonateľným a nedobytným bez špeciálnych jednotiek, tzv. horských divízií, na hranici so spojeneckým Rumunskom a potom na dunajskej hranici s Maďarskom z dôvodu, že v tom čase nejestvovala technika schopná prepraviť ťažkú techniku cez taký veľtok ako bol Dunaj, ktorý navyše na hornom úseku bol lomený viacerými ostrovmi. (Zdroj: http://pevnosti.szm.com/, )

Ťažký objekt MJ-S 2 na Južnej Morave v čase mobilizácieŽiadne iné veľké medzery v opevnení nejestvovali. Anšlus Rakúska sa uskutočnil 12. marca 1938, teda necelých 7 mesiacov pred podpísaním Mníchovskej dohody a len úplný blbec by tento čas nevyužil na opevnenie tejto kritickej hranice, keďže úderom vedeným týmto smerom by mohlo dôjsť k rozdeleniu Československa na polovicu. Generálny štáb si bol veľmi dobre vedomý ohromnej strategickej dôležitosti tohto úseku, a preto do osudného dátumu v septembri tu bolo postavených 180 objektov vz. 36, 879 ľahkých Ľahký objekt vz. 36 v Šatove južne od Znojmaobjektov vz. 37 a na kritických smeroch dokonca 8 ťažkých pechotných zrubov.

Keďže vojsko zo správ spravodajského agenta plukovníka Moravca vedelo o tom, že na Južnej Morave má byť podľa plánu Fall Grun vedený hlavný úder nemeckej armády, pohraničné opevnenie na týchto úsekoch bolo postavené do ojedinelých troch obranných sledov! (Zdroj: http://www.fronta.cz/omyl/predvalecne-opevneni-na-hranici-s-rakouskem)

Ťažké opevnenie na hranici s MaďarskomPrielom na tomto úseku by teda pravdepodobne viedol skôr než k Blitzkriegu k tzv. Blitztodu, v preklade, nemecká armáda by si na trojsledovom opevnení, o ktorom ani nevedela, vylámala zuby. O niečo slabšie, ale tiež silné ľahké opevnenie doplnené ťažkými objektmi sa nachádzalo na Ostravsku, keďže tu mal byť vedený druhý hlavný úder nemeckej armády.

Rovnako tak existovalo aj súvislé a nepretržité opevnenie na hranici s Maďarskom, ťažké opevnenie sa nachádzalo na predmostí v Bratislave a v Komárne a inak sa tiahlo od Štúrova až po Chust neprerušované dvojsledové ľahké opevnenie.

Ľahké opevnenie v západnom ČeskuAby to bolo úplne jasné, na hraniciach s Nemeckom existovali medzery v betónovom opevnení len na Juhozápadnom Česku, ktoré boli vyplnené poľným opevnením a tzv. slabé miesta z pohľadu mapy na Führerovom stole boli v skutočnosti najsilnejšie opevnené úseky (Sliezsko a Južná Morava). Na hraniciach s Maďarskom naproti tomu stálo súvislé opevnenie a pokiaľ by vstúpilo do vojny, spojenecké Rumunsko, disponujúce trikrát väčším vojskom ako Maďarsko by ho dostalo medzi dva ohne. Čo sa týka Poľska, jeho útok na Československo by z jeho strany bol čistým bláznovstvom, keďže sme rovnako tak mali uzavretú spojeneckú zmluvu so Sovietskym Zväzom, ktoré s Poľskom susedilo. Politická situácia v septembri 1938Akcia z jeho strany teda nebola očakávaná. Aj keby sa tak stalo, jediné rovné územie a teda smer vhodný pre útok bolo Ostravsko, ktoré bolo opevnené súvislou čiarou ľahkých pechotných zrubov aj na hranici s Poľskom. Poľsko rovnako tak nedisponovalo žiadnym oceniteľným tankovým vojskom, jeho hlavnou obrnenou ponukou bolo 300 tančíkov TK3 s pancierom silným 4 mm, prestreliteľným obyčajným guľometom.

Aby boli čitatelia schopní plne oceniť vysokú bojovú hodnotu a premyslenú konštrukciu pohraničného opevnenia, odporúčam prečítať tento článok: http://military.cz/opevneni/lo.html

Otázkou kvality a schopností nemeckého tankového vojska a Luftwaffe sa budem zaoberať v ďalších častiach.


Koniec druhej časti, pokračovanie nabudúce...

 

 

 

Ľahké opevnenie v severnom Česku


Línia opevnenia v severných Čechách

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Aký bude svet po porážke Islamského štátu

Islamský štát sa prispôsobil územným stratám.

DOMOV

Gašpar zdržuje. Kočnerovho policajta neriešia

Policajný prezident tvrdil, že požiadal o správu, aby mohol zakročiť.


Už ste čítali?